Niçin bir danışmanlık firmasıyla çalışmalısınız?

Birincisi Çevre Kanununca Alınması Gereken İzin Ve Lisanslar Hakkında Yönetmelik EK-1 ve EK-2 kısmında yer alan firmalar ,şirketler ,kurumlar EK–1 listesinde yer alıyorsa çevre birimi kurmak veya bakanlık tarafından yetkilendirilmiş çevre danışmanlık firmasından çevre danışmanlık hizmeti almak zorundadır. EK–2 listesinde yer alan tesisler ise tam zamanlı çevre görevlisi çalıştırmak veya bakanlık tarafından yetkilendirilmiş çevre danışmanlık firmasından çevre danışmanlık hizmeti almak zorundadır.

09 Ağustos 1983 tarih ve 2872 sayılı resmi gazetede yayımlanan “ÇEVRE KANUNU” 20. Madde m bendince çevre görevlisi bulunmayanlara ya da danışmanlık hizmeti almayanlara uygulanacak olan idari nitelikteki cezalar aşağıdaki gibidir;

2872 sayılı Çevre Kanunun 20nci maddesinin

Kanundaki Ceza Miktarı

1/1/2012 – 31/12/2012 Tarihleri Arasında Uygulanacak Ceza

Çevre Yönetim Birimini Kurmayanlara Ya Da Bakanlıkça Yetkilendirilmiş Firmalardan Hizmet Almayanlara (Ek-1)

6.000 TL

9.420 TL

Çevre Görevlisi Bulundurmayanlara Ya DaBakanlıkça Yetkilendirilmiş Firmalardan Hizmet Almayanlara(Ek-2)

4.000 TL

6.280 TL

 

İkinci olarak maliyetler bazında değerlendirildiğinde çevre danışmanlık firması ile çalışmak en etkin yöntem olarak gözükmektedir. Maliyet kalemini açarsanız istihdam edeceğimiz çevre görevlisi artı maaş ,yemek vb. maliyetlere katlanmanız gerekirken lisanslı yani yetkili bir danışmanlık firması ile yıllık yapacağınız sözleşmeler ve aylık yapacağınız ödemeler ile maliyetlerinizi minimize etmiş olursunuz.

Ayrıca alacağınız Çevre Danışmanlık Hizmeti için yapacağınız aylık ödemeler KOSGEB tarafından desteklenmektedir. TSE Hizmet Yeterlilik Belgesi olan firmamız sizlere bu konuda da gerekli yardımda bulunacaktır.